משמעות הצבעים ואיך להשתמש בהם בבית כדי להשיג את המראה המושלם

רוצים להוסיף אנרגיה לחדר שקט מדי או להרגיע חדר עמוס? שימוש בצבע הנכון יכול להשרות בדיוק את האווירה המבוקשת. כדי לדעת באיזה צבע כדאי להשתמש ומאילו צבעים כדאי להימנע, הכנו עבורכם את המדריך הבא.

צבעים קרים - לאווירה רגועה ושלווה​

לפי הפסיכולוגיה של הצבעים, שילוב של צבעים קרים, כמו כחול, סגול או ירוק, עוזר להשרות אווירה רגועה ושלווה ברחבי הבית. שילוב כזה יכול להיות מושלם במקומות בהם אנחנו זקוקים לרוגע ולשלווה, כמו חדר השינה, חדר האמבטיה או חדר העבודה. כדי להבין את הייחוד של הצבעים הקרים, נבחן את שלושת הצבעים הקרים המובילים בעיצוב הבית.

כחול – הצבע הכחול משדר הרמוניה, רעננות ושלווה, והוא נחשב לצבע מרגיע שתורם להפחתת מתח ופחד. צביעת חללים בגוונים של כחול יוצרת בחלל תחושה של מרחב ושל רוגע. אבל מעבר לשלווה ולרוגע, כחול נחשב גם לצבע שעלול להשרות עצב במינונים גבוהים מדי, בעיקר כשמדובר בגוונים כהים של כחול. בנוסף, קחו בחשבון שכחול שנראה נפלא במניפת הצבעים עלול להשרות אווירה קרירה מדי כשהוא ממלא את כל החדר, בעיקר בחדרים שמקבלים מעט אור שמש טבעי. אם אתם בוחרים בכחול כצבע הראשי של החדר, אזנו אותו בעזרת גוונים חמים בפרטי הריהוט והדקורציה.

סגול – סגול הוא צבע של קסם, מיסתורין וחלומות. זהו צבע דרמטי, שמקושר ליצירתיות, תחכום ויוקרה. גוונים בהירים של סגול משרים שלווה ורוגע, בדומה לצבע הכחול. גוונים כהים יותר של סגול מומלצים כצבע משנה, להענקת עומק ותחכום לחדר.

ירוק – ירוק הוא הצבע השולט בטבע, וככזה, הוא נחשב לצבע שמסמל חיים, התחדשות, צמיחה ורעננות. בדומה לצבעים הקרים האחרים, גם הירוק הוא צבע מרגיע, שמשרה הרמוניה ותחושת נינוחות. עם זאת, ירוק כהה מתקשר אצלנו לכסף ועושר, לא תמיד במובן החיובי של המילה. אם אתם בוחרים בירוק כגוון ראשי בחדר, הוסיפו גם גוונים חמים או נייטרלים, שיאזנו את הירוק וישמרו על איזון.

צבעים חמים - לאווירה ממריצה ואנרגטית

בניגוד לצבעים הקרים המרגיעים, צבעים חמים יוצרים תחושה של חום, אנרגיה ופעילות. גוונים של אדום, כתום וצהוב יתאימו במיוחד לחדרי משפחה משותפים ולחדרים שנהנים מפעילות רבה, כמו המטבח והסלון. אז מה מייחד כל אחד מהצבעים החמים העיקריים? 

צהוב – צהוב הוא צבע בהיר ושמח, שמזכיר לנו יום שמש קיצי ומסמל אופטימיות. הוא נחשב לצבע ממריץ ומעורר, ולכן מתאים במיוחד לחדרים פעילים כמו המטבח וחדר האוכל. לצבע הצהוב מיוחסות גם תכונות של חשיבה הגיונית וקבלת החלטות, כך שאם אתם בדיוק לפני שיפוץ המשרד או חדר העבודה, צהוב הוא בהחלט צבע שכדאי לכם לשקול. עם זאת, בכמויות גדולות מדי צהוב עלול גם לגרום לאי שקט, לתסכול ולעצבנות, ולכן כדאי להשתמש בו במינון נכון ובשילוב עם צבעים מרגיעים ומרככים.

כתום – כתום הוא צבע שמקושר עם תכונות חיוביות רבות, כמו חום, חיבה, מרץ וחושניות. הוא נחשב לצבע שמעודד יצירתיות וביטוי עצמי, ולכן מתאים במיוחד לשימוש במקומות ציבוריים, שם הוא משמש רקע למפגש בין אנשים. בנוגע לבית הפרטי שלכם, בעוד שכתום עלול להיות ממריץ מדי עבור חדר השינה, אפשר ורצוי להשתמש בנגיעות של כתום בחדרים כמו חדר המשחקים, הסלון או המטבח.

אדום – אדום הוא הגוון הבולט ביותר בלוח הצבעים, וככזה, הוא גם מושך תשומת לב רבה. זהו צבע אנרגטי ומעורר, שמגביר את זרימת הדם ואת רמת האדרנלין בגוף ויוצר תחושת חמימות. אבל מכיוון שמדובר בצבע בולט כל כך, השתמשו בו במתינות. חלל אדום מדי עלול לגרום לחרדה, עצבנות ותוקפנות.

צבעים נייטרלים - הצבעים שמתאימים לכל שילוב

שימוש בצבעים נייטרלים בחדרים השונים בבית יכול לאפשר משחק גדול ביצירת חללים מעניינים ויצירתיים. אם חשבתם לרגע שצבעים נייטרלים יוצרים חדרים משעממים, אנחנו כאן כדי להראות לכם שאפשר גם אחרת. אפשר להשתמש בצבעים נייטרלים, כמו לבן, אפור או בז’, ליצירת רקע לחדר, כדי להבליט אלמנטים שונים בחדר בעזרת צבעים אחרים, חמים או קרים, אבל אפשר גם להשתמש בשילוב של צבעים נייטרלים, כדי ליצור חדרים מעניינים. שילוב ניגודים של שחור ולבן, למשל, ייצור מראה דרמטי ואמיץ. שילוב של גוונים לבנים, לעומת זאת, ייצור מראה עדין, מתוחכם ומלוטש. אז איך להשתמש נכון בצבעים הנייטרלים?

לבן – לבן נחשב לצבע נקי, טהור ורענן, והוא יוצר תחושה של ארגון וסדר. עם זאת, שימוש רב מדי בלבן עלול ליצור מראה מרוחק ומשעמם, ולכן כדאי תמיד להוסיף לחדר לבן נגיעות של צבעים אחרים בריהוט או בפרטי נוי שונים כמו כריות, תמונות או וילונות צבעוניים.

שחור – הצבע השחור נחשב לצבע נוגה ופסימי, אבל הוא מקושר גם לאלגנטיות, כוח ומיסתורין. בעוד ששחור כצבע שולט בעיצוב הבית נחשב בעייתי, שימוש בשחור במינון נכון מסייע לחדד את הצבעוניות של הצבעים האחרים, להוסיף להם נופך דרמטי ולתחום אותם במסגרת מוגדרת.

אפור – אפור הוא צבע שנתון לפרשנות אינסופית ומכיל בתוכו את כל האפשרויות הטמונות בין הצבע השחור ללבן. חלל שכולו אפור ייצור תחושה של ניטרליות ושמרנות, אבל אפור הוא גוון נפלא לשימוש כרקע לצבעים אחרים. הוא לא מושך תשומת לב ומאפשר להשתמש בצבעים דומיננטיים בלי ליצור תחושה עמוסה מדי.

כשאתם בוחרים צבע וגוון לחדרי הבית, אל תבחנו כל חדר וכל צבע בנפרד, אלא הקפידו לקחת בחשבון גם את התאמת הצבעים למראה הכללי של עיצוב הבית.

לא בטוחים איך לשלב את הגוונים כדי להגיע למראה המושלם? לא יודעים איזה צבע יתאים לבית שלכם? מוזמנים להגיע אלינו, לבית טמבור, לייעוץ צבע חינם והיכרות מעמיקה עם מגוון המוצרים שלנו.

רוצים ללמוד עוד על עיצוב הבית בצבע? קבלו 5 טיפים שיעזרו לכם ליצור פינות קסם בבית בעזרת צבע בקלות ובמהירות!

עוד רעיונות והשראה בצבע